Współpraca przedsiębiorstw z Uczelnią, transfer wiedzy i technologii z nauki do biznesu, kształcenie zgodnie z oczekiwaniami rynku oraz niwelowanie barier zakładania i prowadzenia firmy, to główne tematy zorganizowanego 13 października 2015 roku Nyskiego Forum Ekonomicznego.
Nyskie Forum Ekonomiczne, w którym uczestniczyło ponad 200 osób, było bardzo dobrym miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami, samorządowcami oraz studentami.
Głównym tematem Forum był transfer wiedzy i technologii z nauki do biznesu, poprzez realizację wspólnych projektów, opracowywanie technologii na zlecenie firm, wymianę doświadczeń naukowców i przedsiębiorców. W ramach Forum podejmowano również tematy efektywnej współpraca samorządu, nauki i przedsiębiorców celem tworzenia parków przemysłowych i technologicznych, czego bardzo dobrym przykładem był przedstawiony przez prezesa Andrzeja Dudzika, bardzo prężnie rozwijający się, Park Przemysłowo Technologiczny z Nowej Rudy.
W ramach Forum profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej w bardzo przystępny sposób przedstawił instrumenty finansowe, które mogą być wykorzystywane w procesie rozwoju regionu. Wystąpienie to skorelowane zostało z prelekcjami Antoniego Konopki - Wicemarszałka Województwa, oraz Dariusza Mazurczaka - vice dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, którzy przedstawili szeroki wachlarz możliwości wsparcia zarówno samorządów jak i przedsiębiorców działających w województwie opolskim. Dopełnieniem pierwszej sesji było występnie profesora Tadeusza Zaborowskiego z Polskiej Akademii Nauk, który w bardzo trafny sposób odniósł się do wpływu potencjału ludzkiego na rozwój regionu nyskiego. Całość pierwszej sesji w ramach Forum została zakończona merytoryczną debatą w którą bardzo chętnie włączali się przybyli goście.
Drugą część Forum rozpoczęło powołanie przez Starostę Powiatu Nyskiego Czesława Biłobrana Rady Doradców w skład której weszli specjaliści posiadających bardzo duże doświadczenie w różnych dziedzinach funkcjonowania gospodarki opartej na wiedzy.
Prelekcje kolejnych prelegentów występujących podczas forum: dr Zbigniewa Kulasa oraz dr Piotra Rogali w bardzo trafny i przystępny sposób odniosły się do czynników wpływających na rozwój regionu nyskiego w oparciu o współpracę przemysłu, samorządu i nauki.
Równie dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród przedsiębiorców, cieszyło się wystąpienie profesora Mariusza Czekały, który w bardzo przystępny sposób przedstawił na konkretnych przykładach sposoby wykorzystywania kontraktów opcyjnych przez firmy prowadzące współpracę z firmami zagranicznym.
Również druga część Forum została zakończona debatą w ramach której wypracowano konkretne rozwiązania mające na celu polepszeniu współpracy przemysłu, samorządu i nauki.
Wszystkim zebranym bardzo serdecznie dziękujemy za liczne przybycie i merytoryczny udział w pierwszym Nyskim Forum Ekonomicznym organizowanym przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości oraz Dział Przedsiębiorczości i Rozwoju Zawodowego PWSZ w Nysie.
Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki współpracy:
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły:
Wydarzenie został zorganizowane w ramach Regionalnego Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Nysie.
mgr inż. Bartłomiej Kozak
Kierownik Działu Przedsiębiorczości i Rozwoju Zawodowego
Wydarzenie
jest organizowane w Regionalnym Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych
PWSZ w Nysie
w ramach rozwoju i wsparcia przedsiębiorczości oraz transferu wiedzy.
REGIONALNE CENTRUM TRANSFERU WIEDZY I TECHNOLOGII INNOWACYJNYCH
PWSZ W NYSIE
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013
Inwestujemy w Twoją przyszłość