Instytut Neofilologii gościł w pierwszych dniach czerwca tego roku Zespół Oceniający Polskiej Komisji Akredytacyjnej oceniający jakość kształcenia na kierunku filologia. Po zbadaniu dokumentów, przeprowadzeniu rozmów ze studentami i pracownikami i po wizytowaniu zajęć specjaliści Polskiej Komisji Akredytacyjnej stwierdzili, że nyska filologia spełnia wszystkie kryteria oceny W PEŁNI.
Pochwalono nas szczególnie za elastyczność kształcenia i stałe poszerzanie oferty edukacyjnej o nowe specjalizacje. Bardzo cieszy fakt, że specjaliści patrzący na nas z zewnątrz, zauważyli starania o dostosowanie profilu kształcenia do zmiennych warunków rynku pracy. Według Polskiej Komisji Akredytacyjnej na szczególne uznanie zasługuje interdyscyplinarny program specjalności Angielski Język Biznesu, a wyjątkowo mocnym punktem oferty programowej jest realizowany w ramach filologii germańskiej pakiet zajęć z zakresu wiedzy regionalnej oraz kultury i literatury niemieckiej na Śląsku. Również nowa oferta kształcenia nauczycieli języka niemieckiego jako języka mniejszości świadczy o tym, że Uczelnia wykorzystuje swoje położenie i uwzględnia elementy regionalne w ofercie kształcenia.
Specjaliści Polskiej Komisji Akredytacyjnej za atut kształcenia filologicznego w nyskiej Uczelni uznali doskonale rozwiniętą i świetnie zorganizowaną współpracę międzynarodową dającą szerokie możliwości wyjazdów, przede wszystkim w ramach programu Erasmus. Studenci są na bieżąco informowani przez Biuro Współpracy Międzynarodowej i uzyskują pomoc przy organizacji wyjazdu i po powrocie.
Komisja Akredytacyjna pochwaliła również kadrę prowadzącą zajęcia na kierunku jako doświadczonych i dobrych dydaktyków. Zwrócono uwagę na "dostępność" nauczycieli akademickich, a więc na wielki atut małej Uczelni polegający na tym, że studenci nie są anonimowi i z problemami mogą zawsze zwrócić się do swoich opiekunów. Dobra współpraca studentów z nauczycielami akademickimi ma wpływ na działalność kół naukowych, a także na liczne przedsięwzięcia związane z uczeniem się poza zamkniętymi murami, np. podróże studyjne.
Wiele pochwał zebrała nasza nowoczesna zdygitalizowana Biblioteka oraz Biuro Karier organizujące szkolenia oraz pomagające w zorganizowaniu praktyk zawodowych i w znalezieniu pracy. Podkreślano wysokie kompetencje pracowników Biura Karier dostarczających informacji studentom.
Akredytacja to okazja do podsumowania kilkuletniej działalności, do rozmowy z ekspertami mającymi rozległe doświadczenie z wizyt w różnych uczelniach wyższych, którzy nasz kierunek widzą w szerszej perspektywie. Wiemy teraz, na co zwracać uwagę przy dalszym jego kształtowaniu i bardzo cieszymy się z tak dobrej oceny!
dr Monika Witt
Instytut Neofilologii