Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół CMJW dr Iwona Konopnicka oraz Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetta Rezler-Wasielewska mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z Urszulą, Grzegorzem i Jerzym Gaworami pt. "Opowieść o człowieku… Katyń w pamięci rodzinnej" 21 kwietnia 2021 r. (środa), godz. 17.00 transmisja na muzealnym profilu facebookowym.
Patronat honorowy Wójt Gminy Łambinowice Tomasz Karpiński.
Kwiecień to miesiąc szczególny w kalendarzu wydarzeń historycznych w Polsce, zwłaszcza tych związanych z okresem II wojny światowej. Przypomina o ofiarach masowych zbrodni popełnionych przez III Rzeszę i Związek Radziecki.
W dużej liczbie ludzi, którzy stracili wtedy życie, są również polscy jeńcy wojenni, rozstrzelani na rozkaz najwyższych władz ZSRR w kwietniu i maju 1940 r.
Nasze kolejne „Łambinowickie Spotkanie Muzealne” poświęcamy zatem polskim oficerom – ofiarom zbrodni katyńskiej i przedstawiamy losy jednego z nich, a także miejsce, jakie zajmuje on w pamięci najbliższych mu osób. Porucznik Kazimierz Ściślewski, o którym będzie mowa, urodził się w 1905 r. w Dąbrowicach, w powiecie kutnowskim. Dzięki uzdolnieniom oraz pomocy siostry i jej męża, zdobył wykształcenie średnie, a następnie ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Berezie Kartuskiej. Po odbyciu służby wojskowej w szeregach 42 Pułku Piechoty w Białymstoku, został przeniesiony do rezerwy. W tym czasie rozpoczął studia weterynaryjne na Uniwersytecie Warszawskim, a po ich ukończeniu w 1938 r. podjął pracę w Wydziale Weterynarii Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. W październiku 1938 r. zawarł związek małżeński z Heleną Kaliszek, a w sierpniu 1939 r. zgłosił się do 6 Pułku Artylerii Lekkiej w Krakowie. W początkach II wojny światowej przeszedł z nim jego szlak bojowy zakończony kapitulacją w rejonie Rawy Ruskiej. Tam por. Kazimierz Ściślewski dostał się do niewoli radzieckiej, trafiając ostatecznie do obozu specjalnego NKWD w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. został wywieziony do Katynia i zamordowany. Pamięć o por. Kazimierzu Ściślewskim, którą przywołujemy w 81 rocznicę jego śmierci (zginął 21 lub 22 kwietnia 1940 r.), jest ciągle żywa w jego rodzinie.
Córka Urszula Gawor – prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu, która nigdy nie poznała ojca, od wielu lat pielęgnuje pamięć o nim. Podobnie jej dzieci i wnukowie. Pomagają im w tym pieczołowicie przechowywane rodzinne pamiątki, głównie zdjęcia i listy wysłane przez K. Ściślewskiego z obozu w Kozielsku, które od kilku lat można oglądać na wystawie „Jeńcy polscy w ZSRR” w siedzibie naszego Muzeum w Łambinowicach.
Serdecznie zapraszamy!