Polski Komitet Narodowy ICOMOS, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Politechnika Lubelska oraz Komitet Urbanistyki i Architektury PAN organizują 16-17 kwietnia 2018 roku konferencję naukową zatytułowaną Historyczne ruiny – ochrona, użytkowanie, zarządzanie. Patronat nad konferencją objęła Pani Prof. Magdalena Gawin - Generalny Konserwator Zabytków RP.
Konferencja jest elementem organizowanych przez PKN ICOMOS obchodów 100 rocznicy utworzenia służb konserwatorskich w Polsce, Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków oraz European Cultural Heritage Year 2018.
Tematem konferencji jest szeroko rozumiana problematyka współczesnej ochrony historycznych ruin. Ten trudny temat był zawsze obecny w ochronie zabytków. Na poszczególnych etapach rozwoju tej dyscypliny, konserwatorzy zabytków rozważali metody ochrony historycznych ruin. Zewnętrzne uwarunkowania zmieniały się radykalnie, ale cały czas dominował pogląd, że historyczna ruina – destrukt ukształtowany w długotrwałym procesie niszczenia jest pełnoprawnym zabytkiem i powinien być chroniony. Zawsze też pojawiały się koncepcje odbudowy ruin i nadania im formy pozwalające na ich użytkowanie. Takie tendencje nasiliły się szczególnie w ostatnich dekadach, gdyż sprzyjają temu pozakonserwatorskie uwarunkowania techniczne, ekonomiczne, organizacyjne, własnościowe, społeczne i kulturowe. W konsekwencji odbudowa ruin staje się coraz powszechniejsza w całej Europie i konserwatorzy muszą się znowu zmierzyć z tym problemem.
Celem konferencji jest dokonanie szerokiego przeglądu problemów związanych z ochroną, konserwacją, zagospodarowaniem i zarządzaniem historycznymi ruinami oraz metod ich rozwiązywania.
Kluczowym założeniem konferencji jest kompleksowe przedyskutowanie problemów związanych z utrzymaniem historycznych ruin, zarówno w aspektach teoretycznych jak i praktycznych.
Celem konferencji jest również dokonanie przeglądu najciekawszych przykładów współczesnego zagospodarowania i użytkowania historycznych ruin.
Konferencja ma na celu zebranie informacji pozwalających na wypracowanie modelowych rozwiązań w zakresie ochrony, zarządzania i zagospodarowania zabytkowych ruin.
W ramach konferencji przewidziane są trzy sesje tematyczne:
1. Techniczne i konserwatorskie problemy w ochronie ruin.
/tematem sesji będą zagadnienia teoretyczne, projektowe i realizacyjne/
2. Zagospodarowanie ruin do współczesnych funkcji użytkowych
/tematem sesji będzie krytyczne przedstawienie przykładów i form współczesnego zagospodarowania, użytkowania i eksponowania historycznych ruin/
3. Zarządzanie historycznymi ruinami
/tematem sesji będą oceny rozwiązań i wnioski w zakresie zarządzania – m.in. formy własności, organizacji, finansowania, ruch turystyczny, organizacja wydarzeń, promocja, edukacja /
Do udziału w konferencji zapraszamy konserwatorów zabytków, pracowników służb konserwatorskich, projektantów, przedstawicieli samorządów, pracowników uczelni, właścicieli i użytkowników związanych z ochroną, zarządzaniem i zagospodarowaniem historycznych ruin.
Zgłoszenia udziału przyjmowane są do 5 kwietnia 2018 r. Formularz zgłoszeniowy oraz więcej informacji dostępne są na stronie www.icomos-poland.org