Projekt CHARISMA
W ramach międzynarodowego projektu CHARISMA (Cultural Heritage Advanced Research Infrastructures, Synergy for Multidisciplinary Approach to Conservation/Restoration) finansowanego z funduszy 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej, w dniach 09-22.09.2012 r., w Toruniu odbyły się warsztaty poświęcone konserwacji kamienia, będące drugą odsłoną cyklu warsztatów, które będą prowadzone w różnych częściach Europy.
W tym prestiżowym przedsięwzięciu, które zgromadziło ludzi związanych z szeroko pojętą konserwacją z całej Europy, mieli zaszczyt uczestniczyć również pracownicy Centrum Badawczo-Edukacyjnego Konserwacji Zabytków PWSZ w Nysie - dr Katarzyna Stefańczyk i Łukasz Gadomski.
W ciągu dwóch tygodni trwania warsztatów uczestnicy mieli możliwość zdobycia wiedzy z zakresu podstaw geologii, metod badawczych, właściwości materiałów kamiennych jak i zagadnień dotyczących aspektów etycznych zawodu konserwatora zabytków. Głównym celem warsztatów było przybliżenie naukowcom pracującym wespół z konserwatorami problemów z jakim spotykają się ich koledzy na co dzień zajmujący się zabytkami.
Oprócz wykładów, w czasie trwania kursu, sporo czasu poświęcono
na omawianie problemów konserwatorskich na przykładzie konkretnych realizacji.
Dzięki uprzejmości władz Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu
Mikołaja Kopernika w Toruniu, wszystkie osoby biorące udział w szkoleniu zapoznały
się również z zapleczem materialnym
i naukowym ww. zakładu. W bardzo napiętym planie zajęć znalazło się również
miejsce na wizyty studyjne w Malborku i Gdańsku, co było doskonałym uzupełnieniem
wiedzy przekazanej w czasie wykładów.
Katarzyna Stefańczyk
Łukasz Gadomski
Centrum Badawczo-Eudkacyjne Konserwacji Zabytków PWSZ w Nysie