Kontrast:

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków
PWSZ w Nysie

Badania Edukacja Usługi Partnerzy

Kalendarium - Targi Konserwacji Zabytków "Denkmal" w Lipsku


W dniach 20.11-22.11 2008 w Lipsku odbyły się Targi Konserwacji Zabytków "Denkmal". Ogromna hala wystawiennicza, mieszcząca się w nowoczesnym kompleksie "Leipziger Messe" gościła trzystu osiemdziesięciu wystawców z całej Europy m.in. Niemiec, Francji, Rosji, Czech, Węgier, Polski.

Wszyscy wystawcy stanęli na wysokości zadania, przedstawiając zwiedzającym bogatą ofertę swoich towarów i usług. Na szczególne wyróżnienie zasługiwał pawilon rosyjski. Ogromna kubatura i rozwiązania multimedialne ( filmy 3D) skutecznie zachęcały do odwiedzenia tego "skrawka Rosji" na ziemi niemieckiej. Przedstawiane na telebimach filmy ukazywały konserwacje kilku znaczących zabytków w Sankt Petersburgu i Moskwie. Oprócz wielce ciekawych prezentacji, goście z Rosji postawili na przybliżenie nam swojej kultury poprzez muzykę jak i również przez swoją kuchnię.

Kolejnym pawilonem , który przykuwał uwagę na dość długi okres czas był pawilon Francuski. Wystawcy skupili się na zaprezentowaniu swoich możliwości w dziedzinie restauracji mebli. Od komód , foteli , poprzez wersalki i szafy a kończąc na XVIII wiecznych stolikach do gry w tryk-traka. Kunszt i maestria w tej dziedzinie skupiały rzesze ludzi chcących zapoznać się z tą jakże trudną techniką restauratorską.

Gościem honorowym na targach były Węgry, które to na swych stoiskach prezentowały swą historię w powiązaniu z osadnictwem i kulturą niemiecką na swoim terytorium. Mnogość plansz i makiet przedstawiających odnowione zabudowania folwarczne i pałacowe budowane przez Saksończyków na terenach Węgier również cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających tegoroczny "Denkmal".

Do jednych z bardziej interesujących stoisk zaliczyć również można , stoiska na których swoje możliwości zaprezentowali przedstawiciele, bardzo prężnego, cechu cieśli niemieckich. Prezentowane przez nich możliwości dotyczące zastosowania tradycyjnych metod pracy, ukazały w całej krasie piękno pracy ludzkich rąk. Misternie rzeźbione filary , poręcze schodów czy też ornamenty robiły ogromne wrażenie na odwiedzających targi.

Natomiast firmy prywatne, które stanowiły większość wystawców, nie zawiodły prezentując nowinki techniczne i technologiczne w dziedzinie konserwacji zabytków. Należy tu wymienić aparaty do zdjęć w podczerwienie i promieniach rentgenowskich, a także urządzenia do tzw. 3D skaningu oraz wszelakiego rodzaju narzędzia pomocne w pracy konserwatora.

Nie sposób zliczyć także stoisk mniejszych firm, które prezentowały swoje produkty oraz usługi próbując zaistnieć na rynku międzynarodowym.

Reasumując, tegoroczne Targi Denkmal, spotkały się z bardzo dobrym odbiorem wśród odwiedzających. Zdali także egzamin organizatorzy oraz wystawcy, prezentując swoją ofertę na najwyższym poziomie, w przystępnej i otwartej na gości formie. Miła atmosfera jaka towarzyszyła temu przedsięwzięciu na pewno sprzyjała wymianie doświadczeń oraz nawiązywaniu kontaktów biznesowych.

10 tys. osób które odwiedziło tą imprezę było bardzo pozytywną cenzurą i cenną wskazówką dla organizatorów przygotowujących kolejną edycje tego przedsięwzięcia.

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK