Ulgi podatkowe na zdrową żywność - podsumowanie z seminarium naukowego w PWSZ w Nysie
62% mężczyzn i 50% kobiet w wieku 20-74 lat ma nadwagę lub otyłość. Nad skalą problemu i jego rozwiązaniom dyskutowano podczas seminarium w PWSZ w Nysie.
Dnia 17 listopada w PWSZ w Nysie odbyło się seminarium naukowe pt. "Zwyczaje żywieniowe dzieci, młodzieży i dorosłych w Polsce", którego celem było przedstawienie sytuacji dotyczącej problemu nadwagi i otyłości w różnych grupach wiekowych w społeczeństwie polskim.
Prelegentów i gości powitał Prorektor ds. nauki i rozwoju dr Tomasz Drewniak, doc. PWSZ w Nysie.
Skalę problemu nadwagi i otyłości w swoim wystąpieniu przedstawił Pan Tomasz Faluta - Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Uświadomił uczestnikom seminarium, że "wzrost BMI o 5 kg/m2 zwiększa ryzyko zgonu z powodu nowotworów o 10%". Prelegent zwrócił uwagę na wyniki badań, które wyraźnie wykazały silny dodatni związek między wskaźnikiem BMI z dzieciństwa a otyłością dorosłych.
Rozpiętość zjawiska i działania zapobiegające chorobom cywilizacyjnym w województwie opolskim zaprezentował Pan Roman Kollek - Wicemarszałek Województwa Opolskiego. Dzięki funduszom unijnym możliwa jest realizacja programów profilaktycznych. W roku bieżącym ogłoszony został konkurs z RPO WO - Działanie 8.1. Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych, dzięki któremu powstał program profilaktyczny, realizowany w województwie opolskim. Jak zapowiedział Pan Wicemarszałek, już w 2016 roku w województwie opolskim prowadzony będzie "program zapobiegający chorobom cywilizacyjnym w aspekcie nadwagi, otyłości i cukrzycy wśród mieszkańców województwa opolskiego". Celem programu jest zwiększenie skali działań profilaktycznych oraz przeciwdziałanie nadwadze, otyłości i cukrzycy, przyczyniające się w konsekwencji do poprawy jakości i życia mieszkańców regionu.
Ciekawe rozwiązania dla walki z nadwagą i otyłością przedstawił Pan Rajmund Miller - Poseł Rzeczpospolitej Polskiej, a jednocześnie Przewodniczący Parlamentarnego zespołu do spraw przeciwdziałania otyłości. Podkreślił, że "nadwaga i otyłość dotyczy nie tylko problemu zdrowia, ale także problemu ekonomii". Pan Poseł przedstawił propozycje zadań poszczególnych komórek RP w sprawie redukcji nadwagi i otyłości w Polsce. Poseł Miller apelował:
Doskonałym przykładem walki z nadwagą i otyłością wśród mieszkanek Nysy jest program "Od XL-ki do modelki, który prowadzi Pani mgr Ewa Szura - Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk o Zdrowiu PWSZ w Nysie. Wyjaśniła, że "pomysł stworzenia programu grupowej metamorfozy zrodził się na spotkaniu Studenckiego Koła Naukowego "TRZYMAJ FORMĘ" w listopadzie 2013 r.". Pani mgr Ewa Szura po raz drugi zachęcała nysanki do aktywności fizycznej i zmiany nawyków żywieniowych z pożądanym efektem, co pokazały wyniki prowadzonych badań potwierdzających zmniejszenie masy ciała i poprawę kondycji fizycznej u uczestniczek programu.
Podczas seminarium przedstawione zostały wyniki badania określającego stan wiedzy żywieniowej i nawyków żywieniowych młodzieży w wieku 13-15 lat. "Wiedza gimnazjalistów dotycząca składników odżywczych (znaczenie, źródło) była zadawalająca" - podsumowała dr inż. Marzena Zołoteńka-Synowiec - Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk o Zdrowiu PWSZ w Nysie.
Seminarium zakończyło się pokazem i degustacją produktów sprzyjających prawidłowemu odżywianiu.
W imieniu organizatorów oraz władz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie serdecznie dziękujemy prelegentom za przyjęcie zaproszenia. Udział w dyskusji przyczyni się do dalszej owocnej współpracy w przygotowywaniu rozwiązań badawczych, instytucjonalnych i popularyzujących naukę w tej ważnej dla polskiego społeczeństwa, kwestii.
Seminarium było kolejnym wydarzeniem organizowanym
w ramach 12 Nyskiego Festiwalu Nauki