Dnia 07.12.2013 roku we Wrocławiu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa: "Fałszowanie leków - mit czy rzeczywistość?", w której czynny udział wzięły studentki III roku dietetyki.
Konferencja miała na celu wprowadzić uczestników w problem fałszowania leków, który rozwija się bardzo intensywnie, przy tym stanowiąc zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi, którzy niejednokrotnie dokonują zakupu lekarstw z niepewnych źródeł, np. przez internet, czy też na targach, gdzie są też o wiele tańsze niż w aptece.
Jak się okazuje, fałszerze robią wszystko, aby stworzyć doskonałe kopie leków, często właśnie tych niezbędnych w leczeniu chorób przewlekłych. Jednak, jak zaobserwowaliśmy podczas prezentacji, lekarstwa fałszywe od prawdziwych prawie zawsze różnią się kolorem, a także szlifem na tabletce, który przy zafałszowanym leku jest wyraźniejszy.
Uczestnicy konferencji przedstawiali także sposoby wykrywania leków zafałszowanych, a także rozważano nad doskonałą metodą zabezpieczenia oryginalnego leku, która nie dopuściłaby do jego sfałszowania. Mowa tu była przede wszystkim o specjalnych kodach, oznakowaniach i zabezpieczeniach, które byłyby w stanie całkowicie wykluczyć ryzyko prób zafałszowania.
Studentki III roku dietetyki zostały zaproszone na konferencję, aby przedstawić podczas sesji studenckich problem fałszowania żywności. Prezentacja nosiła nazwę: "Ile masła w maśle? Czy pomysłowość producentów żywności rzeczywiście nie zna granic?"
Myślą przewodnią wystąpienia były słowa Hipokratesa: "Niech Twoje pożywienie będzie dla Ciebie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem", chcąc podkreślić fakt, że dietetycy uważają pożywienie za najdoskonalsze lekarstwo. Jednak, aby pożywienie służyło za lekarstwo, musi mieć odpowiednią jakość. Dlatego w wystąpieniu zwrócono uwagę na to w jaki sposób producenci żywności dopuszczają się zafałszowań i wskazówki odnośnie do wyboru produktów z pożądanymi właściwościami.
Studentki III roku dietetyki