Kontrast:

KontaktAktualnościPrezentacja kierunkuPracownicyPlany zajęć

Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej
- kierunek dietetyka

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja
VIII Nyski Festiwal Nauki

Już ósmy raz gościliśmy wszystkich chętnych entuzjastów nauki. Przez dwa dni trwania imprezy w Collegium Medicum PWSZ w Nysie prezentowaliśmy tajniki wiedzy żywieniowej i dietetycznej.

"Zdrowie jest nieodłącznym warunkiem osiągnięć szkolnych, dobrej jakości życia i ekonomicznej produktywności. Wyposażając dzieci w wiedzę, umiejętności i właściwe postawy wobec zdrowia, możemy zwiększyć ich szanse na zdrowe życie oraz ich zdolności do działań na rzecz zdrowia społeczności, w których żyją".

Hiroshi Nakajima
Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia

Kilkanaście lat temu ze zdumieniem przecieraliśmy oczy, widząc otyłe dzieci i grube nastolatki amerykańskie, dziś zmierzamy do sytuacji, w której otyłość młodego pokolenia Polaków staje się palącym problemem społecznym. W Polsce prawie co dwunaste dziecko cierpi na nadwagę. Otyłość dzieci i młodzieży staje się więc prawdziwym wyzwaniem, dlatego też jeden z bloków tematycznych prezentowanych przez Instytut Dietetyki podczas tegorocznego Festiwalu Nauki poświęcony został problemowi otyłości wśród polskiej młodzieży.
Zaprezentowano następujące wykłady:

Wykłady poświęcone problemowi otyłości poprowadzili:

p. prof. Elżbieta Poniewierka "Czy możemy skutecznie leczyć otyłość?"
p. prof. Joanna Wyka "Otyłość prosta u dzieci i młodzieży",
p. dr n. med. Bogusław Bucki "Otyłość wśród młodzieży".
Licznie zgromadzeni uczniowie dowiedzieli się jaka jest etiologia tej choroby, w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć. Wrażenie na słuchaczach zrobiły dane statystyczne dotyczące zachorowalności na otyłość wśród dzieci i młodzieży w USA, państwach Unii Europejskiej oraz Polsce.

"Zachowania żywieniowe w aspekcie zasad racjonalnego żywienia"
Prezentowany przez dr n. med. Beatę Całyniuk. Wykład skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych. Przybyli uczniowie z opiekunami wypełnili całą aulę. Celem prezentacji było zainteresowanie młodzieży problemem racjonalizacji żywienia a jednocześnie wykazanie błędów i złych nawyków żywieniowych. Prezentowano wyniki badań programu: żyj zdrowo, jedz kolorowo.

Po wykładach zarówno w pierwszym jak i w drugim dniu festiwalu odbyły się następujące warsztaty:

"Ocena antropometryczna stanu odżywiania"
Prowadzili studenci działający w Kole Naukowym pod kierunkiem dr n. med. B. Całyniuk. Obejmowały one dwa rodzaje zagadnień: jakościowa ocena jadłospisów oraz ocena stanu odżywienia na podstawie pomiarów masy i wysokości ciała. Uczestnicy warsztatów oceniali swój sposób żywienia. Mogli sprawdzić czy standardowe ich menu odpowiada przyjętym zasadom racjonalnego żywienia. W części drugiej uczestnicy zostali poddani badaniom antropometrycznym. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem młodzieży. Wszyscy bardzo chętnie współpracowali z prowadzącymi.

"Zapobieganie otyłości wśród dzieci i młodzieży - praktyczne wskazówki"
Przeprowadzone przez mgr inż. Martę Misiarz we współpracy ze studentami dietetyki, skierowane były do uczniów szkół gimnazjalnych. Celem spotkań było nakreślenie konsekwencji wynikających ze spożywania żywności o zbyt dużej energetyczności oraz zaniechania aktywności fizycznej. Podczas spotkania w praktyczny sposób przekazano młodym słuchaczom sposoby na to jak można skutecznie obniżyć wartość energetyczną pożywienia nie zmieniając jego objętości, w więc nie narażając się na napady głodu, które są bezpośrednio związane z pojadaniem energetycznych przekąsek i szybkich dań. Prezentowane sposoby gwarantowały również właściwe zbilansowanie całodziennej diety nastolatka. Szczególną uwagę zwrócono na rolę jaką odgrywa aktywność fizyczna w utrzymaniu należytej masy ciała.

"Oznaczanie substancji antyodżywczych"
Przeprowadzone w laboratorium chemicznym przez dr inż. Ewę Malczyk. Szczawiany zaliczane są do substancji antyodżywczych, obecnych w żywności pochodzenia roślinnego. Najbardziej znanymi źródłami szczawianów są: szpinak, rabarbar i szczaw, ale również duże ilości tych związków oznacza się w używkach, takich jak: kawie i herbacie.
Nadmierna podaż wraz z dietą tych substancji może być przyczyną hipokalcemii oraz wielu innych schorzeń, z których najpowszechniejszym jest kamica nerkowa (kamica wapniowo-szczawianowa).
Celem doświadczenia było oznaczenie kwasu szczawiowego w wybranych używkach (kawa, herbata), wykazanie wpływu rodzaju używki (kawa mielona, rozpuszczalna, herbata liściasta, rozdrobniona, w saszetkach) na ilość szczawianów w uzyskanym naparze, oraz określenie stopnia wiązania wapnia przez kwas szczawiowy. Ponadto obliczano, ile mleka należy dodać do naparu kawy czy herbaty, aby wapń zawarty w mleku związał rozpuszczalny kwas szczawiowy z naparu, i tym samym zminimalizował niekorzystny wpływ szczawianów na organizm człowieka.

"Dieta rzeźbiarzem ciała"
Przygotowane pod kierunkiem mgr inż. Marty Misiarz skierowane były do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zaprezentowana przez studentów III roku dietetyki scenka obrazująca wizytę nastolatka w poradni dietetycznej, miała na celu przybliżenie słuchaczom specyfiki pracy dietetyka. Specjalisty potrafiącego wykorzystać wiedzę o żywieniu w działaniach praktycznych oraz edukacji grupowej i indywidualnej, w zdrowiu i chorobie. Wskazano poradnie dietetyczne jako miejsca, gdzie młodzi ludzie w razie potrzeby mogą uzyskać rzetelną poradę.

Warsztaty cieszyły się sporym zainteresowaniem. Odbyły się w przyjaznej i miłej atmosferze. Młodzież wykazała się dużym zainteresowaniem i chęcią współpracy. Łączna liczba uczestników wykładów wyniosła prawie 242 osoby, a z warsztatów skorzystało 210 osób. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy na następne wykłady i warsztaty organizowane w Instytucie Dietetyki w ramach IX Nyskiego Festiwalu Nauki.

  
Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018
kontakt z webmasterem:    
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK