Kontrast:

Sens polskich powstań narodowych

W poniedziałek (20.01) w Sali Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, odbyła się kolejna debata, organizowana przez Koło Naukowe Studencki Patrol, działające przy Instytucie Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Problemem postawionym do omówienia w debacie, był sens polskich powstań narodowych, a dokładny temat brzmiał następująco: „Bić się czy nie bić, sens polskich powstań narodowych”. Bardzo głośno w poprzednim roku było na temat nowo wydanej, dość spornej książki Obłęd 44, autorstwa Piotra Zychowicza. Pozycja ta obejmuje zakres Powstania Warszawskiego. Autor w sposób kontrowersyjny rozprawia się z mitem powstania i dla tego był to jeden z powodów organizacji tego spotkania. Kolejnym powodem była zbliżająca się rocznica Powstania Styczniowego.

Do udziału w debacie zostali zaproszeni: Pan dr Grzegorz Mazur (wykładowca w Instytucie Bezpieczeństwa Wewnętrznego) oraz Pan Janusz Sanocki (radny powiatu nyskiego oraz dyrektor Wydawnictwa Nowiny Nyskie). Obu Panów wspierała grupa studentów z koła naukowego.

Debatę otworzył opiekun koła Pan dr Janusz Kawalec, następnie głos został oddany Panu Januszowi Sanockiemu, który stanął po stronie opowiadającej się przeciwko powstaniom narodowym. W swoim wystąpieniu wspomniał o tym, iż nie powinniśmy traktować Rosji jako wroga, o tym, że z punktu widzenia narodowego Powstanie Styczniowe nie miało sensu, gdyż nie posiadaliśmy żadnej armii, jak to było w przypadku Powstania Listopadowego. Dodał także, że można było walczyć o odzyskanie niepodległości pokojowo.

Następnie głos zabrał Pan dr Grzegorz Mazur, który wstawił się za powstaniami narodowymi. W swoim przemówieniu poruszył kwestię tego że wnioski wyciągamy dopiero po czasie, a w momencie podejmowania decyzji o wybuchu powstania, był inny tok myślenia oraz to, że myślenie ahistoryczne burzy nam rzeczywisty ogląd historii. Nasz gość wspomniał także o tym że powstania narodowe wybuchają w nieodpowiednich momentach.

Po przemówieniach gości, głos oddano studentom, tak oto Sandra Złośnik (prezes Koła Naukowego Studencki Patrol), która stanęła po stronie razem z Panem dr. Grzegorzem Mazurem, wspomniała, iż nie jesteśmy w stanie racjonalnie ocenić czy powstania narodowe miały sens, gdyż wtedy ludzie którzy podejmowali decyzje nie posiadali takich informacji, które mamy dzisiaj. Kolejnym przemawiającym był Michał Marini, który popierał wypowiedź Pana Janusza Sanockiego. Michał w dość ciekawy i jakże krótki, sposób wyraził swe zdanie na temat powstań: Jestem za pokojem i za tym żeby sprawy były rozwiązywane pokojowo.

Debatę zakończył i podsumował Pan dr Janusz Kawalec, który stwierdził, że powstania powinny wybuchać ale tylko w sytuacjach gdy mamy pewność, że przyniosę one oczekiwany rezultat.

Koło Naukowe Studencki Patrol dziękuje Panu Januszowi Sanockiemu oraz Panu dr. Grzegorzowi Mazurowi za udział w debacie.

Adrian Kołodziej

Sekretarz Studenckiego Koła Naukowego

Opublikowano:22-01-2014

 




REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

rekrutacja.pans.nysa.pl




Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie © 2022. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik