Przyszli realizatorzy dźwięku Wydziału Jazzu rozwijają praktyczne umiejętności
Studenci 3-go roku Wydziału Jazzu PWSZ w Nysie na specjalności realizacja dźwięku, ukończyli szkolenie z protokołu Dante. Technologia ta pozwala na budowanie cyfrowych sieci audio opartych na Gigabitowym Ethernecie. - W dzisiejszych czasach jest to już standardem na taką formę połączeń w pro audio. Dziedzina realizacji dźwięku łączy się coraz mocniej z informatyką – podkreśla mgr Maciej Prokopowicz, wykładowca na Wydziale Jazzu.
W trakcie szkolenia studenci dowiedzieli się m.in.: czym jest Dante, jak konfigurować urządzenia, oprogramowanie Dante Controler, konfiguracja sieci oraz mikserów Yamaha przy użyciu Dante, a także zaawansowane konfiguracje: 4 x mikser yamaha + 4 x rio32.
Już wkrótce studenci odbędą również szkolenie z obsługi mikserów cyfrowych.
Celem kształcenia na specjalności realizacja dźwięku jest zdobycie praktycznych umiejętności szeroko pojętej realizacji dźwięku zapewniając jego właściwe parametry techniczne i estetyczne oraz zdobycie wiedzy teoretycznej dotyczącej specyfiki, zasad i technik pracy z materiałem dźwiękowym. Studenci mają możliwość poznania najnowszych technik sposobów nagrań i obróbki dźwięku na potrzeby artystyczne, radiowe i telewizyjne.
Podstawowym narzędziem pracy w kształceniu przyszłych realizatorów jest komputer i DAW (Digital Audio Workstation), czyli wirtualne środowisko muzyczne (program), w którym odbywa się w zasadzie cały proces pracy nad dźwiękiem. Mowa tu m.in. o jego edycji, montażu, miksie czy masteringu. Student po ukończeniu nauki będzie posiadać wiedzę dotyczącą obsługi podstawowych narzędzi pracy na stanowisku realizatora dźwięku. Przedmioty kierunkowe na Wydziale Jazzu PWSZ w Nysie prowadzą specjaliści z branży muzycznej i radiowej: dr inż. Marzena Czajkowska, dr Piotr Furtas, mgr Maciej Prokopowicz.