Kontrast:

PWSZ w Nysie poszerza swoją współpracę ze Stanami Zjednoczonymi

Wraz z nowym rokiem Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie rozpoczęła współpracę z kolejnymi uczelniami w Stanach Zjednoczonych: The University of Texas Rio Grande Valley oraz Fairleigh Dickinson University. Podpisane umowy zakładają współpracę w ramach programu Erasmus+, ale też wymianę kadry dydaktycznej i studentów, materiałów i publikacji naukowych, wspólne programy dydaktyczne, badania oraz inne działania. W ten sposób realizowana jest strategia umiędzynarodowienia kształcenia w PWSZ w Nysie, której ważnym elementem jest współpraca z partnerami z krajów wysoko uprzemysłowionych, w tym USA. Kluczowe jest tutaj otwarcie się na kraje anglojęzyczne poprzez programy wymiany akademickiej między innymi dla kierunków filologicznych, ale również technicznych, co znacznie podnosi jakość kształcenia i wprowadza nowe, innowacyjne treści do realizowanych programów i poszerza kompetencje absolwentów.

Początki The University of Texas Rio Grande Valley (UTRGV) sięgają już 1930 roku, kiedy to utworzono Texas Southmost College, ale jako wiodąca uczelnia publiczna w Texasie UTRGV wraz z School of Medicine, funkcjonuje od 2013. Obecnie UTRGV jest drugą co do wielkości instytucją latynoską w kraju, która kładzie nacisk na edukację liderów i profesjonalistów XXI wieku, biegłych w co najmniej dwóch językach i znających wartości różnych kultur, w tym z naciskiem na kulturę latynoską.

Misja partnerskiej Uczelni, tak jak w przypadku PWSZ w Nysie, zakłada rozwój społeczności lokalnej w zakresie małego i dużego biznesu, nowych technologii, innowacji, ale też lepszych warunków życia i opieki zdrowotnej. Obszary współpracy dydaktycznej z UTRGV to architektura, zarządzanie produkcją, informatyka, finanse, filologia angielska, a także kierunki medyczne. Już w maju br. zrealizowana zostanie pierwsza wizyta wykładowcy z tej uczelni partnerskiej do PWSZ w Nysie, który prowadził będzie zajęcia ze studentami oraz weźmie udział w organizowanym przez Uczelnię International Staff Training Week.

Fairleigh Dickinson University w Nowym Jorku - to największy prywatny uniwersytet założony w 1942, oferujący ponad 100 programów studiów na kierunkach biznesowych oraz medycznych. Uczelnia w swojej strategii zakłada aktywności międzynarodowe, posiada nawet kampusy poza USA takie jak: Wroxton College, in Oxfordshire w UK oraz the Vancouver Campus, in British Columb, stąd współpraca z Europą pomaga tej instytucji edukacyjnej realizować cele związane z poszerzeniem oferty kształcenia i otwarciem się studentów na świat.

Podpisane porozumienie o współpracy z Uczelnią w Nysie również zakłada współpracę z kierunkami technicznymi oraz filologicznymi. W roku bieżącym przewidziano wymianę kadry, a także rekrutację studentów w celu realizacji części studiów w PWSZ w Nysie. Ze względu na uzupełniające się programy studiów studenci i pracownicy mogą skorzystać z mobilności, mają też pewność uznania efektów kształcenia zdobytych za granicą. Uczelnie z USA w dużym stopniu wspierają nabywanie umiejętności cyfrowych przez studentów oraz dają pracownikom dostęp do innowacyjnych narzędzi i metod związanych z nauczaniem i kształceniem praktycznym.

PWSZ w Nysie prowadziła już do tej pory współpracę z California State University, Bakersfield, z której to Uczelni wykładowca, prowadził zajęcia ze studentami Instytutu Neofilologii PWSZ w Nysie jako Visiting Profesor oraz warsztaty dla wykładowców PWSZ w Nysie: "Efektywne pisanie i edytowanie artykułów naukowych w języku angielskim". Dzięki tej współpracy studenci biorą też udział w międzynarodowym projekcie THE ONE-BOOK PROJECT w ramach międzynarodowego klubu czytelniczego (American Language Institute, CSUB w USA, Connect University w państwie Mjanma), oraz Instytut Neofilologii PWSZ w Nysie.

Współpraca pomiędzy Uczelniami skupia się na obszarze nauczania języka angielskiego i studiów na temat kultury amerykańskiej. W roku 2020 planowane są ponownie warsztaty językowe oraz spotkanie z nauczycielami akademickimi w kontekście innowacyjnych metod nauczania języków. Zrealizowana zostanie również mobilność pracownika Wydziału Neofilologii do Bakersfield. Realizuje to strategie obydwu instytucji, które planują w przyszłości realizacje wspólnych projektów badawczych.

Więcej o współpracy z California State University Bakersfield (CSUB) w Stanach Zjednoczonych:
https://arc.pans.nysa.pl/index.php?p=6&ak=31,7713,0




REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

rekrutacja.pans.nysa.pl




Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie © 2022. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik