I Sympozjum naukowe Innowacyjny UTW Opolszczyzny - wolontariat kompetencji
Przedstawiciele UTW i Uczelni spotkali się w Regionalnym Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie podczas I Sympozjum naukowego” Innowacyjny Uniwersytet Trzeciego Wieku” – wolontariat kompetencji. Sympozjum otworzył Prorektor ds. nauki i rozwoju - prof. Tomasz Drewniak, a całość prowadził Pełnomocnik Rektora PWSZ w Nysie ds. współpracy z UTW - dr Piotr Bernat. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele reprezentujący 10 Uniwersytetów Trzeciego Wieku w tym: 8 z województwa opolskiego oraz 2 z województwa dolnośląskiego.
Od bieżącego roku zmienił się charakter tradycyjnych już corocznych spotkań. Tematem części pierwszej Sympozjum było omówienie najważniejszych działań jakie miały miejsce w minionym 2019 roku oraz plany pracy na rok 2020, a w części drugiej odbyła się dyskusja środowiskowa ukierunkowana na zagadnienia związane z funkcjonowaniem UTW. Reprezentanci poszczególnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku przedstawiali swoje osiągnięcia i działania oraz plany i propozycje kolejnych przedsięwzięć. Głos zabrali prezesi poszczególnych UTW z: Głuchołaz, Kędzierzyna-Koźla, Korfantowa, Łambinowic, Niemodlina, Nowej Rudy, Nysy, Paczkowa, Prudnika i Złotego Stoku.
Wszystkie UTW mają w swojej ofercie edukacyjnej wykłady i seminaria oraz szereg zajęć regularnych, ale też wiele innych aktywności daleko wykraczających poza podstawowy cel jakim jest edukacja. Przykładowo będzie to działalność o charakterze społecznym skierowana do osób starszych spoza UTW, społeczności lokalnej oraz dzieci i młodzieży. Podsumowania części merytorycznej Sympozjum dokonał dr Piotr Bernat, dziękując jednocześnie za przyjęcie zaproszenia i obecność przedstawicieli poszczególnych UTW podczas Sympozjum w PWSZ w Nysie, bardzo dobre przygotowanie do dyskusji i sprawną realizację.