Dni Kultury Indyjskiej
W dniach 6-7 listopada 2015 roku odbyły się Dni Kultury Indyjskiej zorganizowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie oraz Urząd Miejski w Nysie we współpracy z Indo-European Education Foundation w Warszawie oraz EuroIndia Centre. To już druga taka impreza w Nysie, gdyż w ubiegłym roku odbyła się uroczysta inauguracja działalności Punktu EuroIndia Polska przy PWSZ w Nysie.
Patronat honorowy nad Dniami Kultury Indyjskiej 2015 objęła Ambasada Indii w Warszawie, a także Ministerstwo Gospodarki, Wojewoda Opolski Pan Ryszard Wilczyński, Marszałek Województwa Opolskiego Pan Andrzej Buła oraz Związek Miast Polskich. Sponsorami nagród w konkursach były natomiast: Wydawnictwa Bezdroża i Lambook oraz Intersnack Polska.
Tak jak wszystkie działania Punktu EuroIndia Polska przy PWSZ w Nysie, tegoroczne Dni Kultury Indyjskiej miały na celu promowanie i przybliżenie mieszkańcom naszego miasta i regionu bogatej i wielobarwnej kultury indyjskiej oraz wykorzystania możliwości realnej współpracy z instytucjami samorządowymi, edukacyjnymi i biznesowymi z tego kraju z korzyścią dla rozwoju naszego Miasta i Uczelni. Więcej: www.euroindia.pwsz.nysa.pl
W dniach 4-5 listopada na nyskim Rynku mieszkańcy mogli zobaczyć, spróbować i poczuć smaki Indii. W specjalnym namiocie informacyjnym czekała na odwiedzających rozgrzewająca indyjska herbata, klimatyczna muzyka, tatuaże z henny, możliwość napisania swojego imienia w hindi, kolorowe stroje i zapach orientalnych kadzidełek. Prezentacje i filmy natomiast opowiadały barwne historie o bogactwie różnych, czasem skrajnych kultur, wierzeń, języków, zwyczajów i grup etnicznych z domieszką Zachodnich, współczesnych wzorców. Stoiska w nyskim rynku były przedsmakiem tego, co przygotowano dla mieszkańców w kolejnych dniach.
6.11.2015 roku odbyła się międzynarodowa konferencja na temat współpracy polsko-indyjskiej, podczas której uczestnicy mieli okazje wysłuchać wystąpień zaproszonych gości, przedstawiających swoje doświadczenia na polu współpracy polsko-indyjskiej z różnej perspektywy. Spotkanie zaszczycili między innymi:
- Jego Ekscelencja, Pan Ajay Bisaria, Ambasador Indii w Polsce i na Litwie.
- Pan Prapeepa Kumar, Prezes Indo-European Education Foundation.
- Pan Michel Sabatier – Sekretarz Generalny EuroIndia Centre z siedzibą we Francji
- Pan Vishnu Mirpuri – Sekretarz Generalny Indo-Polish Chamber of Commerce & Industry.
- Pan Umesh Nautiyal – Prezes Indo-European Education Foundation w Krakowie, wieloletni lektor języka hindi w Katedrze Orientalistyki UJ.
- Pan Marcin Tatarzyński, Naczelnik Referatu w Departamencie Azji i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
- JM Rektor PWSZ w Nysie – Prof. Zofia Wilimowska.
- Pan Burmistrz Nysy – Kordian Kolbiarz.
- Pan Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie – Paweł Nakonieczny.
- Przedsiębiorcy, Przedstawiciele placówek oświatowych, Uniwersytetów III wieku i studenci.
Oprawę artystyczną konferencji zapewniła grupa taneczna z Indii- Gujarat (Gudźarat) Art Academy.
W tym dniu odbyły się również oficjalne spotkania gości z Indii z Burmistrzem Nysy – Panem Kordianem Kolbiarzem, a następnie, w przepięknym budynku Powiatowego Muzeum w Nysie - Starostą Nyskim Panem Czesławem Biłobranem oraz p.o. Dyrektora Regionalnego Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Nysie - Jolantą Barską. Goście przedstawili konkretne oferty współpracy nie tylko w zakresie wydarzeń kulturalnych, lecz przede wszystkim na polu współpracy miast, instytucji samorządowych i biznesu. Padło wiele deklaracji i kilka konkretnych zaproszeń do dalszych rozmów, m.in. w zakresie inwestycji indyjskich w Nysie i wsparcia eksportu produktów nyskich przedsiębiorców na rynek indyjski. Włodarze miasta i regionu zaproszeni zostali do Indii, gdzie specjalnie dla nich zostaną zorganizowane spotkania z przemysłem i inwestorami, którzy są na etapie szukania lokalizacji w Polsce dla swojej produkcji bądź Projektów logistycznych i usług IT. W kolejnym dniu wizyty goście, włączając w to Jego Ekscelencję Ambasadora Indii – Pana Ajaya Bisaria, zaproszeni zostali na teren dawnej FSD, gdzie mieli okazję zapoznać się z potencjałem tego terenu inwestycyjnego oraz jego historią. Liczymy na dalszy ciąg i konkretne rezultaty tej wizyty w zakresie rozwoju gospodarczego naszego miasta i regionu.
W godzinach wieczornych, na zaproszenie Dyrektora Pałacu Sulisław Pana Piyusha Mittala, odbyło się spotkanie z zaproszonymi gośćmi z Indii oraz z Warszawy, gdzie uzgodniono współpracę PWSZ w Nysie oraz IEEF z tym obiektem w ramach kolejnych Dni Kultury indyjskiej oraz innych przedsięwzięć. Ponadto Pani manager – Katarzyna Maryańska- zapoznała gości z ofertą pałacu oraz funkcjonującego w jego ramach SPA i Instytutu Jogi i Ajurwedy przy PO, co jest niewątpliwym atutem tego miejsca przy rozważaniach na temat współpracy z instytucjami z Indii.
W dniu 7.11.2015r. Punkt EuroIndia Polska zaprosił mieszkańców do Nyskiego Domu Kultury, gdzie na scenie wystąpiło wielu ciekawych gości, a wśród nich:
Pani Anna Kalata, wiceprzewodnicząca Indo-Polish Chamber of Commerce & Industry oraz była Minister Pracy i Polityki Społecznej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Pani Kalata to ekonomista, polityk, przedsiębiorca, nauczyciel akademicki, doradca gospodarczy. Jest także Prezesem Zarządu Spółki Centrum Inicjatyw Gospodarczych i Zarządzania oraz Spółki Kalata Media. Wykładała w Wyższej Szkole Informatyki, Zarządzania i Administracji. Jest honorowym Prezesem Trans-Azjatyckiej Izby Gospodarczej w Mumbai (Indie), a także członkiem Business Centre Club w Warszawie. Pasjonatka kultur i religii azjatyckich, w tym kultury indyjskiej. W swojej książce "Prawdziwe zmiany – Mój eliksir młodości" opisała, m.in. swoją podróż do Indii.
Pani Joanna Grzymkowska-Podolak, oraz Pan Jarosław Podolak podczas swojego spotkania autorskiego w ramach Promocji nowej książki - „Zakochani w świecie. Indie”. Pani Joanna jest dziennikarką, Pan Jarosław - operatorem obrazu. Oboje są podróżnikami i miłośnikami innych kultur, a także autorami książek podróżniczych. Zgromadzonym w NDK słuchaczom i widzom opowiedzieli o swojej podróży do Indii i wrażeniach ze spotkania z tym pięknym krajem, a także o swojej najnowszej książce. Spotkanie autorskie połączone było z pokazem autorskiego filmu z Radźasthanu.
Zespół tańca indyjskiego „Mayura”. MAYURA (czyt. Majura) w sanskrycie oznacza "paw". W Indiach ptak ten jest otaczany szczególną czcią i przypisuje mu się mityczne pochodzenie. Zespół "Mayura" powstał we Wrocławiu w grudniu 2011 roku, a zadebiutował 29 czerwca 2012 roku na Indyjskim Powitaniu Lata w szkole yogi & pilates Manomani. Przez prawie cztery lata swojej działalności, grupa ma na swoim koncie wiele ważnych występów m.in. na Festiwalu Orientalnym w Dusznikach Zdroju oraz na wrocławskim festiwalu Kalejdoskop Kultur. Poza częstymi występami zespół uczestniczy w warsztatach prowadzonych przez wybitne tancerki indyjskiego tańca klasycznego na terenie Polski oraz w Indiach. Zespół zaprezentował mieszkańcom Nysy tradycyjny indyjski taniec Bharatanatyam - jeden z najstarszych tańców klasycznych w Indiach. Był to taniec religijny, który narodził się na południu Indii w stanie Tamil Nadu i początkowo był wykonywany jedynie w świątyniach przez zawodowe tancerki DEVADASI "służki boga". Taniec zaprezentowany przez najlepsze tancerki był elementem obrzędu religijnego, zapewniającym boskie błogosławieństwo i ochronę świątyni. Od dawna bharatanatyam jest wykonywany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. W tradycji indyjskiej odróżnia się czysty taniec (NRITTA), oparty na melodii i rytmie, od tańca mimetycznego (NRITYA) w czasie którego poetyckie strofy przedstawiane są za pomocą gestów rąk (HASTA) i mimiki (ABHINAYA/ czyt. Abhinaja). Bharatanatyam jako taniec świątynny związany jest z religią i mitologią hinduistyczną. Poprzez taniec opowiadane są historie bogów, bohaterów i władców zaczerpnięte z mitologii i wierzeń hinduizmu. Pozostałe tańce:
1. Pushpanjali (czyt. Puszpa-ańdźali) - taniec powitalny w którym przywitamy publiczność rozsypując płatki kwiatów. Jest to tradycyjny taniec "otwierający" występ taneczny.
2. Natesha Kavithum (czyt. Nateśa Kałtum) - taniec o bogu Sziwie
3. Murugan Kavitham (czyt. Murugan Kałtum) - taniec o bogu Muruganie
4. Taniec z kijkami wywodzący się z indyjskiej tradycji ludowej wykonany do bollywodzkiej piosenki - Nagada Sang Dhol.
5. Varnam - taniec o bogini Parvati
6. Angikam Bhuvanam - taniec do hymnu dla boga Śiwy, który zamyka występ poprzez wykonanie Namaskaram - tradycyjnego pokłonu.
Prezentacja i występ Fundacji „Dzieci Orientu” Sylki Rayskiej. Fundacja powstała w 2013 roku z miłości i pasji do mieszkańców Indii, Pakistanu oraz pozostałych krajów Azji, Afryki Północnej, czyli tzw. Wschodu. Działa zarówno w Indiach jak i w Pakistanie. Jej priorytetem jest nieść pomoc rozwojową i humanitarną mieszkańcom z Azji i Afryki Północnej. Taniec jest bardzo ważnym elementem kultury Indyjskiej. Jedna z indyjskich legend opowiada, że świat został stworzony przez tańczącego Śiwę. Dziś w Indiach obok tańców klasyczne, królują także efektowne i kolorowe choreografie, inspirowane produkcjami Bollywood. Na scenie NDK wystąpiła Pani Joanna Ciosek – tancerka i wolontariuszka Fundacji „Dzieci Orientu” Pani Joanna swoją przygodę z tańcami krajów orientu zaczynała od tańca brzucha, aż w końcu znalazła swoją prawdziwą miłość- taniec zaczerpnięty z bollywodzkich barwnych filmów. Niecały rok temu tańczyła nocami na dachach indyjskich domów, dziś zaprezentuje się przed nami w choreografia pt. "Dhoom taana".
GWIAZDA WIECZORU: GUJARAT ART ACADEMY. Indyjska grupa muzyczno-taneczno-teatralna, pochodząca ze stanu Gudźarat. Jest częścią grupy Rang Surbhi – Szkoły artystycznej o międzynarodowej renomie, której członkowie występują na całym świecie, prezentując tradycyjne tańce oraz sztukę wywodzące się ze stanu Gudźarat. Poprzez występy w różnych zakątkach świata, Gujarat Art Academy pielęgnuje i promuje rodzime tradycje.Pokonując tysiące kilometrów dzielących nasze kraje przybyli na Dni Kultury Indyjskiej, aby zaprezentować swoją piękną i ciekawą kulturę i poprzez taniec przenieść mieszkańców Nysy w kolorowy świat
i klimat pachnącego kardamonem Gudźaratu. Prezentowane tańce:
Garba i Garbi to tradycyjne tańce, nawiązujące do folkloru Gudźaratu, wywodzące się z czasów antycznych. Garba jest wykonywany tradycyjnie ku czci bogini Dźagdamby. Tańczą w nim głównie kobiety. Słowo “Garbo” oznacza gliniane naczynie, w którym zapalana jest mała lampka. Jej światło symbolizuje ciągłość życia. Taniec ten jest więc wyrazem pochwały i oddania dla Aadja Śakti – pierwotnej siły, która jest Matką Wszechświata i całego stworzenia. Słowo „Garbi” jest określeniem drewnianej, małej świątyni, symbolizującej bóstwo, dookoła której tańczą i śpiewają tancerze.
Dandiya Raastradycyjne tańce regionu Śaurasztra. Dandiya Raas jest najbardziej widowiskowym z nich. Taniec ten przeznaczony jest głównie dla mężczyzn, ale stał się tez popularny wśród kobiet. Podczas tańca tancerze używają specjalnych kolorowych kijków Dandiya Dandiya, bogato zdobionych kwiatami I dzwoneczkami, którymi wybijany jest rytm.
Solanga Raas z regionu Śaurasztra- taniec czarujący i zabawny, w którym głównym rekwizytem są kolorowe wstążki i dzwoneczki. Trzymając końce wstążek tancerze podają je sobie nawzajem tańczą Garbi i Dandiya Raas do różnych modułów muzycznych.
Poza sceną, w holu Nyskiego Domu Kultury odwiedzający mieli okazję przenieść się na chwilę do miasteczka indyjskiego gdzie czekały na nich takie atrakcje jak m.in.: pisanie imion w alfabecie języka hindi, tatuaże z henny i indyjski makijaż, możliwość skorzystania z poczęstunku składającego się z herbaty indyjskiej (z mlekiem
i przyprawami) oraz innych specjałów indyjskiej kuchni, wystawa i możliwość przymierzenia tradycyjnych strojów indyjskich, wystawa konkursowych prac plastycznych dzieci oraz galerię zdjęć z Indii wykonanych przez osoby, które zgodziły się udostępnić swoje zbiory w celu Promocji Indii wśród mieszkańców i zainspirowania ich do dalekich podróży na inny kontynent. Wszystkie atrakcje dla dzieci i dorosłych cieszyły się dużym powodzeniem, co można zobaczyć na dokumentacji fotograficznej z imprezy.
W dniu 7.11.2015r. w Nyskim Domu Kultury w godzinach porannych odbył się również konkurs tańca indyjskiego dla dzieci szkół podstawowych i przedszkoli, a czasie oficjalnego programu w godzinach popołudniowych na deskach Nyskiego teatru swoje nagrody odebrali Laureaci konkursu plastycznego, „Indie – kultura, architektura i krajobrazy” oraz wyróżnione grupy taneczne. Byli to:
Laureaci konkursu plastycznego, „Indie – kultura, architektura i krajobrazy”:
I miejsce - Martyna Wierna - SP nr 1 w Głuchołazach - nauczyciel Jolanta Kowalik - Kulig;
II miejsce - Maria Gawłowska - SP nr 3 w Nysie – nauczyciel Jagoda Marfiany;
II Miejsce – Aurelia Kawka – SP nr 5 w Nysie- Nauczyciel Danuta Iwanicka;
Przedszkola – wszyscy I miejsce (Publiczne Przedszkole nr 2 w Paczkowie, ZSP w Białej Nyskiej, Przedszkole nr 12 w Nysie, Przedszkole nr 14 w Nysie, Przedszkole nr 9 w Nysie).
Laureaci konkursu tańca indyjskiego:
I miejsce: SP1 w Głuchołazach – wychowawca - Wiesława Migała;
II miejsce - PLASTUSIE- ZSP w Białej Nyskiej - p. Małgorzata Stećko;
III miejsce – SZOK- Gimnazjum nr 2 w Nysie (grupa zorganizowana) - p. Beata Ciastoń.
Pozostałe relacje:
www.nysa.eu
www.nysa.fm
www.facebook.com/IndiaInPoland
Artrykuły w NTO/Akademicka, Nowiny Nyskie, relacja w Radio Opole i Radio Nysa (dostępne w zakładce MEDIA o PWSZ w Nysie).
Anna Opałka
Dział Kontaktów Zewnętrznych
Biuro Współpracy Międzynarodowej
Opublikowano: 10-11-2015