Zakończył się jubileuszowy NFN
Za nami 10. Jubileuszowy Nyski Festiwal Nauki, który odbył się pod hasłem „10 lat transferu wiedzy”. Przez dwa festiwalowe dni łącznie ponad 2000 osób uczestniczyło w pokazach badań laboratoryjnych, ćwiczeniach, warsztatach, wykładach, wystawach i konkursach. PWSZ w Nysie dla swoich gości przygotowała 100 wydarzeń o charakterze naukowym, które spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów, studentów i mieszkańców, nie tylko z regionu opolskiego.
Od 10 do 11 września w PWSZ w Nysie trwał Nyski Festiwal Nauki. Wydarzenie odbyło się już po raz dziesiąty, a w jego organizację włączyły się wszystkie instytuty działające w Uczelni. Duży wkład w organizację festiwalu włożyło także Biuro Promocji, Biuro Karier, Biuro Współpracy Międzynarodowej, a także Studium Nauk Podstawowych, Studium Wychowania Fizycznego oraz Regionalne Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych przy PWSZ w Nysie i Centrum Badawczo – Edukacyjne Konserwacji Zabytków PWSZ w Nysie.
Swoją propozycję dla gości NFN przygotowało również Muzeum w Nysie, które oferowało wykłady przygotowane w oparciu o zasoby ekspozycji stałej Galerii Malarstwa Zachodnioeuropejskiego oraz wystawę czasową prezentującą architekturę przemysłową Górnego Śląska.
W środę, 10 września, z festiwalowych atrakcji korzystali przede wszystkim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, a w czwartek 11 września - gimnazjalnych. Ponadto, podczas dwóch dni festiwalu, w wydarzeniach odbywających się w ramach NFN wzięli udział studenci PWSZ w Nysie oraz UTW, nauczyciele i mieszkańcy Nysy.
Szczegółowy program wydarzeń, które odbyły się w ramach 10. Nyskiego Festiwalu Nauki jest dostępny na stronie internetowej festiwalu www.pwsz.nysa.pl/nfn/
W tym roku sercem festiwalu było Regionalne Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych działające przy PWSZ w Nysie, na terenie którego odbył się otwarty Piknik Naukowy. W programie przewidziano m.in. prezentację sprzętu do realizacji dźwięku, naukę gry w bule i wystawę rękodzieła artystycznego przygotowaną przez UTW w Nysie, a także profesjonalne stanowisko do gier przy wykorzystaniu urządzania kinect.
Ciekawostką podczas pikniku była możliwość zobaczenia z bliska wyposażenia wozu transmisyjnego Polskiego Radia Opole oraz możliwość wzięcia udziału w audycji na żywo, która została zrealizowana z plenerowego studia.
Celem festiwalu była szeroko rozumiana promocja nauki oraz osiągnięć naukowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Tym samym warto podkreślić, że nyska Uczelnia, jako pierwsza i jedyna Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa jest jednym z czterech polskich członków EUSCEA - European Science Events Association (Europejskiego Stowarzyszenia Wydarzeń Naukowych) z siedzibą w Wiedniu. Europejski ruch festiwalowy skupia obecnie ponad 89 instytucji i organizacji naukowych z 33 krajów.
Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejny, 11. Nyski Festiwal Nauki, który odbędzie się za rok.
Zobacz także NFN w obiektywie!
Bartosz Bukała
rzecznik prasowy uczelni
Opublikowano: 11-09-2014
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013
Inwestujemy w Twoją przyszłość