Opiekunowie Pomników Historii w PWSZ w Nysie
W czwartek, 5 czerwca, w Centrum Edukacyjno-Badawczym Konserwacji Zabytków PWSZ w Nysie gościli Opiekunowie Pomników Historii, którzy przyjechali do Nysy z całej Polski. Gości przywitała JM Rektor PWSZ w Nysie prof. Zofia Wilimowska.
Marka Pomnik Historii narzędziem promocji? Jak wykorzystać pomniki historii, jako instrument promocji? Jak sprawić, aby pomniki historii zagościły na stałe w świadomości Polaków? – to tematy 4. Spotkania Opiekunów Pomników Historii, które odbyło się w dniach 4-5 czerwca br. w Paczkowie i Nysie. Obrady tegorocznego zjazdu rozpoczęły się w Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. Wśród uczestników byli m.in.: dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzata Rozbicka, Barbara Raczyńska z Kancelarii Prezydenta RP, wicewojewoda opolski Antoni Jastrzembski, Wojewódzki Konserwator Zabytków Iwona Solisz oraz przedstawiciele władz Paczkowa i Nysy.
JM Rektor PWSZ w Nysie prof. Zofia Wilimowska spotkała się z Opiekunami Pomników Historii podczas wizytacji w Centrum Edukacyjno-Badawczym Konserwacji Zabytków PWSZ w Nysie. Spotkanie powitalne zorganizowano w sali konferencyjnej RCTWiTI przy PWSZ w Nysie. Po wystąpieniu powitalnym prof. Zofii Wilimowskiej, w którym Rektor przedstawiła zebranym Uczelnię oraz ofertę dydaktyczną, którą PWSZ oferuje, głos zabrała mgr Anna Opałka – kierownik CEBKZ PWSZ w Nysie. Prelegentka przybliżyła zebranym działalność Centrum i opowiedziała o najważniejszych projektach, które zostały zrealizowane przez Nyskie CEBKZ PWSZ w Nysie.
Dodajmy, że wcześniej (w dniu 5 czerwca) przed Pomnikiem Historii – kompleksem zabudowań farnych Parafii św. Jakuba i św. Agnieszki przywitali uczestników OPH burmistrz Jolanta Barska i ks. prałat Mikołaj Mróz. Nie zabrakło uśmiechniętych przewodniczek w koszulkach I Love Nysa oraz członków Stowarzyszenia Przyjaciół Fortyfikacji Twierdza Nysa w historycznych mundurach i strojach. W Bazylice goście zobaczyli – po raz pierwszy zaprezentowana turystom - XIV-wieczną rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem na tronie, która po 70. latach powróciła do Nysy. Ta wyjątkowej wartości rzeźba wykonana z drewna lipowego (wys. 89 cm) powstała na Śląsku w latach 1370–80. Średniowieczna Madonna stała w kościele gimnazjalnym obok nyskiego ”Carolinum”. 12 marca 1945 roku, na kilka dni przed nadejściem frontu rosyjskiego, wikary parafii ks. Hubert Schlenze wywiózł ją wraz z innymi skarbami i wyposażeniem kościoła do Javornika, po czeskiej stronie granicy.
Opiekunowie Pomników Historii mieli możliwość zobaczenia „Perły Baroku”, czyli Kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nysie oraz zabytków na Rynku Solnym. Goście zwiedzili jeszcze zabytkowe zabudowania w Złotogłowicach oraz Wieżę Ciśnień.
Pomnik Historii to niezwykle prestiżowe wyróżnienie ustanawiane od 1994 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do dziś tytuł ten nadano 55 zabytkom, a z każdym rokiem ich liczba rośnie. Celem corocznych spotkań jest wspieranie współpracy Opiekunów Pomników Historii, potencjału tych miejsc i ich roli w rozwoju lokalnym, oraz wymiana doświadczeń i wypracowywanie dobrych wzorców w zarządzaniu dziedzictwem kulturowym.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013
Inwestujemy w Twoją przyszłość