Seminarium dla przedsiębiorców w RCTWiTI
Możliwości jakie oferowane są dla przedsiębiorców inwestujących w Nysie, a konkretnie na terenie Regionalnego Parku Przemysłowego WSSE Invest-Park w rejonie Radzikowic i Goświnowic, dobre praktyki inwestycyjne w regionie, możliwości wymiany wiedzy i fundusze dla przedsiębiorców z nowej perspektywy finansowej UE – to główne tematy dyskusji podczas seminarium gospodarczego, które odbyło się po raz pierwszy w Regionalnym Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych przy PWSZ w Nysie.
Organizatorami przedsięwzięcia, na którym gościli przedsiębiorcy z Nysy i różnych stron Polski, byli: Burmistrz Nysy, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, Zastępca Prezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park Sp. z o. o. oraz Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.
Na początku, po powitaniu uczestników przez burmistrz Jolantę Barską, prof. Zofia Wilimowska, Rektor PWSZ w Nysie, mówiła o roli i znaczeniu funkcjonowania nowego Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych. Rektor PWSZ przybliżyła także funkcjonowanie nyskiej uczelni oraz zaprosiła przedsiębiorców do współpracy z PWSZ w Nysie, a przede wszystkim z RCTWiTI, które działa przy Uczelni. Profesor Zofia Wilimowska przekazała przedstawicielom biznesu zaproszenie do odbywania spotkań, seminariów i warsztatów w Centrum oraz zaproponowała konkurs na skrócona nazwę Regionalnego Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie.
Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego, Bogusław Wierdak, mówił o perspektywach rozwoju Regionalnego Parku Przemysłowego WSSE Invest - Park w rejonie Radzikowic i Goświnowic. Przewodniczący przypomniał, że nowe tereny strefy ekonomicznej znajdują się blisko przewidzianej do realizacji obwodnicy Nysy. - Jesteśmy po przetargu na wykonawcę. Z początkiem maja 2014r., mam nadzieję, zostanie podpisana umowa z wykonawcą.Bogusław Wierdak przypomniał, że zadanie uzbrojenia nowej strefy będzie strategicznym zadaniem Województwa Opolskiego, co oznacza 85 procent dofinansowania dla Gminy Nysa na realizację tego trudnego zadania. Sławomir Janecki z Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Opolu przybliżył główne inwestycje realizowane na Opolszczyźnie, czym zajmuje się Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki oraz jaką pomoc oferuje Centrum przedsiębiorcom. Janecki podkreślał, że inwestycje w regionie w końcu drgnęły. - Mamy nadzieję, że ten pozytywny klimat w regionie przełoży się na Nysę.
Sławomir Janecki poprowadził także ciekawy panel dyskusyjny z udziałem: Tomasza Jakackiego –Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest Park” Sp. z o.o, Piotra Mikołaszewskiego – Vasco Doors Nysa, Jerzego Stawińskiego – Mega Nysa i Tadeusza Skoniecznego – Roltech Nysa. Przedsiębiorcy opowiadali o swoich doświadczeniach w rozwoju firm na terenie Nysy. Piotr Mikołaszewski z Vasco Doors mówił o tym, jak doszło do budowy zakładu przy ul. Karpackiej w Podstrefie Nysa WSSE Invest - Park. - Aktualnie zatrudniamy 50 osób, na początku działalności pracowało 35 osób. Mamy plan rozbudowy o zaplecze logistyczne. Przedstawiciel firmy Vasco Doors podkreślał również, iż podczas rekrutacji, był pozytywnie zaskoczony poziomem przygotowania, wiedzą i doświadczeniem kandydatów z Nysy. Wiceprezes WSSE Invest – Park, Tomasz Jakacki mówił, że strefy ekonomiczne kojarzyły się z wielkimi zagranicznymi firmami, które tam inwestują, mało było informacji skierowanych do lokalnych inwestorów, że strefy nie tylko są dla dużych zagranicznych firm. - Druga rzecz to infrastruktura, przedsiębiorcy wybierają lokalizację tam, gdzie mają już dostęp do mediów i bliskość do autostrady. Duży ukłon, że udało się uzyskać fundusze na przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych w Nysie, dzięki dużej determinacji województwa i burmistrz – podkreślał Tomasz Jakacki.
Po panelu dyskusyjnym, burmistrz Jolanta Barska dokonała prezentacji Podstrefy Nysa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. Na terenach strefy ekonomicznej, między ulicami Jagiellońską a Nowowiejską w Nysie, działki zakupiły trzy firmy: Advantech, Alsecco i Vasco Doors. Alsecco i Vasco Doors pracują już od kilku lat. Firma Alsecco stale rozbudowuje swoje przedsiębiorstwo. Powstaje kolejna hala o powierzchni 5600 m2. Przedsiębiorstwo to będzie miało hale produkcyjne o powierzchni ponad 20000 m2. W 2015 roku w Podstrefie Nysa WSSE Invest - Park będzie już pracować ok. pół tysiąca osób. Warto podkreślić, że uzbrojenie terenów strefy ekonomicznej zachęciło do inwestowania na sąsiadujących ze strefą ekonomiczną terenach niebędących podstrefą nyską Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W bieżącym roku przy ul. Dubois inwestycję ulokuje koncern JD Beton. W najbliższych latach Gmina Nysa będzie realizować kompleksowe uzbrojenie terenu Regionalnego Parku Przemysłowego w rejonie Radzikowic i Goświnowic, na które otrzyma dofinansowanie z funduszy unijnych. Podczas seminarium gospodarczego w Nysie kilku inwestorów pytało o możliwość rozwoju biznesu na nowym terenie nyskiej strefy. W czasie spotkania dla przedsiębiorców w Nysie, jego uczestnicy, mogli dowiedzieć się, na co będą mogli pozyskać fundusze z nowej perspektywy finansowej UE. W Regionalnym Programie Operacyjnym WO na lata 2014 – 2020 dużo mówi się o funduszach na innowacje, nowe technologie, współpracę gospodarczą, nowe produkty, odnawialne źródła energii czy efektywność energetyczną. Jesienią 2014 roku ruszą pierwsze konkursy, trwają jeszcze uzgodnienia z Komisją Europejską.
Teraz najlepszy czas na inwestowanie w strefie, od lipca 2014r. pomoc publiczna będzie niższa
Wiceprezes WSSE Invest – Park Sp. z. o. o, Tomasz Jakacki, zachęcał przedsiębiorców do inwestowania, mówił o wsparciu i ulgach oraz o zmianach w pomocy publicznej dla przedsiębiorców od lipca 2014r. WSSE Invest – Park obejmuje dziś 4 województwa, 46 podstref, ponad 150 przedsiębiorców, którzy zainwestowali i ok. 36 tys. pracowników. Podstawowe korzyści dla inwestorów ze strefy ekonomicznej, to zwolnienia z podatku dochodowego, przy czym wysokość pomocy zależy od wielkości przedsiębiorstwa. Aktualnie na Opolszczyźnie duża firma może liczyć na 50 proc. zwolnienia z podatku, średnie przedsiębiorstwa dodatkowo jeszcze 10 proc., a małe o 20 proc. więcej. Od lipca 2014r. pomoc publiczna zmieni się. Na Opolszczyźnie będzie mniejsza o 15 proc.
Na zakończenie spotkania Tadeusz Zając z firmy Alsecco, która buduje w Podstrefie Nysa WSSE Invest - Park Sp. z o. o. już 4 halę produkcyjną, wyraził gotowość doradztwa w sprawach inwestycyjnych. Nyski przedsiębiorca opowiadał o swoich doświadczeniach w rozwijaniu firmy. - Przy ul. Karpackiej w Nysie działamy wspólnie z Vasco Doors. Jednak pierwszy teren zakupiła włoska firma, która nie zrealizowała jeszcze inwestycji. Tadeusz Zając zwrócił się do wiceprezesa WSSE Invest – Park z ofertą, że może ten teren zagospodarować bardzo szybko, w ciągu 2 lat. Tomasz Jakacki zadeklarował, że będzie prowadził rozmowy z inwestorami na temat niezagospodarowanej działki przy ul. Dubois. Podczas seminarium przedsiębiorcy zgłaszali także problem przejazdu samochodów ciężarowych pod wiaduktem kolejowym na ul. Jagiellońskiej. Ponieważ to droga wojewódzka, obecny na spotkaniu, przewodniczący Bogusław Wierdak, odpowiedział przedsiębiorcom, że zakończona została kompleksowa przebudowa drogi przez wieś Konradowa, też służąca przedsiębiorcom. Jest gotowa koncepcja, albo wiadukt kolejowy będzie podniesiony, albo konieczne będzie większe zagłębienie pod wiaduktem. Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego wskazał, że w Regionalnym Programie Operacyjnym WO są fundusze unijne na infrastrukturę kolejową i te fundusze zostaną wykorzystane także w Nysie.
Informacja: UM w Nysie
Opublikowano: 10-04-2014
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013
Inwestujemy w Twoją przyszłość