„Ustawka kibiców” - pozoracja wypadku masowego
W dniu 22.10.2014r. o godzinie 11:00 na parkingu przy Collegium Medicum (ul. Ujejskiego 12) odbyła się pozoracja wypadku masowego pod nazwą „Ustawka kibiców”. Pozoracja zorganizowana została – dzięki wsparciu PWSZ w Nysie - przez Studenckie Koło Naukowe Medycyny Ratunkowej COR, przy współudziale firmy AN – Medical oraz uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie.
Scenariusz inscenizacji zakładał bójkę dwóch grup pseudokibiców, w wyniku której obrażeń doznało kilka osób. Ustawka rozpoczęła się po odpaleniu petard, poczym obie strony zwarły się ze sobą. W użyciu były kije bejsbolowe, metalowe pręty, noże i kastety. Pierwsza na miejscu zdarzenia była policja – w tej roli uczniowie klasy policyjnej Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie. „Policja” wiedząc o planowanej bijatyce umieściła w szeregach chuliganów funkcjonariuszy po cywilnemu. To oni, po wezwaniu wsparcia pierwsi rozpoczęli interwencję.
W wyniku zajścia poważnie poszkodowanych zostało trzech jego uczestników. Wezwany przez policję ambulans przyjechał kilka minut po radiowozie.
W członków zespołu ratownictwa medycznego wcielili się studenci – członkowie COR. Kierownik tego zespołu został przez dyspozytora medycznego mianowany Koordynatorem Medycznych Działań Ratunkowych. Koordynator współpracując z oficerem dowodzącym wyznaczył osobę odpowiedzialną za przeprowadzenie segregacji medycznej (triage) oraz strefy ewakuacji dla poszczególnych grup poszkodowanych, a także, konsultując się drogą radiową z dyspozytorem ustalił, że na miejsce zadysponowane zostaną dalsze zespoły ratownictwa medycznego.
Po wyniku triage wyselekcjonowano najciężej rannych uczestników zajścia: oparzony w wyniku wybuchu racy – obrażenia klatki piersiowej, szyi i twarzy; poszkodowany ugodzony nożem w udo (nóż nadal tkwi w ranie) oraz pacjent uderzony kijem bejsbolowym w głowę z ewidentnymi objawami urazu czaszkowo-móżgowego. W oczekiwaniu na przyjazd kolejnych ambulansów członkowie pierwszego zespołu wstępnie zaopatrzyli poszkodowanych – ocenili parametry życiowe, zabezpieczyli wkłucia dożylne, stabilizowali urazy, zadbali o komfort termiczny.
Po przyjeździe na miejsce kolejnych zespołów ranni byli zaopatrywani i ewakuowani w kolejności ustalonej w trakcie segregacji medycznej: jako pierwszy wyjechał chory z urazem czaszkowo-mózgowym, następnie, zaopatrzony w opatrunki hydrożelowe pacjent z oparzeniami. W trakcie załadunku do ambulansu doszło u niego do zatrzymania akcji oddechowej. Kierownik zespołu podejrzewając obrzęk dróg oddechowych powstały w wyniku ich oparzenia wykonał u chorego konikopunkcję. W efekcie nastąpił powrót spontanicznej akcji oddechowej.
W międzyczasie u trzeciego z poszkodowanych doszło do zatrzymania krążenia w mechanizmie PEA. Rozpoczęto resuscytację z zastosowaniem odpowiednich algorytmów ze szczególnym wskazaniem na intensywną płynoterapię (kierownik zespołu uznał, że przyczyną NZK była hipowolemia spowodowana utratą krwi w wyniku ugodzenia nożem w udo). Pacjenta udało się zresuscytować i przewieziono go do wyznaczonego przez dyspozytora szpitala.
Powyższa pozoracja była kolejną tego typu imprezą zorganizowaną przez Studenckie Koło Naukowe Medycyny Ratunkowej COR działające w Instytucie Zdrowia Publicznego PWSZ w Nysie. Śmiało można powiedzieć, że COR specjalizuje się w tej formie nauki. Jak zawsze zadbano o bardzo duży stopień wiarygodności i realizmu. Zaangażowano prawdziwy ambulans – tu szczególne podziękowania dla firmy AN – Medical – mamy nadzieję, że to początek owocnej współpracy oraz atrapę ambulansu będącego pomocą dydaktyczną w Instytucie, postarano się także, aby charakteryzacja poszkodowanych była doskonałym odzwierciedleniem prawdziwych ran.
O realizm trudnych warunków w jakich przychodzi pracować służbom ratunkowym postarała się także aura – jak co roku deszcz dał się nam mocno we znaki.
Ireneusz Barziej
Opiekun SKNMR COR
Opublikowano: 23-10-2014