Tajniki pracy bibliotekarza – staż absolwencki Erasmus+
Wyjazd zagraniczny jest najlepszym sposobem, aby doskonalić znajomość języka. Ma to szczególne znaczenie dla studentów kierunków filologicznych. Dzięki praktykom i stażom finansowanym z programu Erasmus+ studenci filologii germańskiej i angielskiej PWSZ w Nysie mają możliwość podnoszenia kompetencji językowych bez obawy, że wyjazd zagraniczny wstrząśnie ich budżetem.
Jedną z form uzyskania dofinansowania na wyjazd zagraniczny jest udział w tzw. stażu absolwenckim. Sama miałam okazję skorzystać z takiej możliwości i po zakończeniu studiów wyjechałam do Düsseldorfu, gdzie spędziłam dwa miesiące w Stiftung Gerhart-Hauptmann-Haus – Niemiecko-Wschodnioeuropejskie Forum. Fundacja ta prowadzi działalność kulturalną i edukacyjną oraz badawczą. Służy za miejsce organizacji wydarzeń i spotkań naukowców oraz studentów. Organizacja gromadzi zbiory książek i multimediów dotyczących historii i kultury Europy Środkowo-Wschodniej i osadnictwa niemieckiego na tych terenach, jak również współczesnych problemów polityczno-społeczno-gospodarczych tej części Europy. Moja praktyka odbywała się w bibliotece.
Organizacja samego wyjazdu i złożenie wniosku nie było problemem – Biuro Współpracy Międzynarodowej PWSZ w Nysie zapewnia pomoc na każdym etapie. Wyzwaniem może być znalezienie samego miejsca na praktykę, ponieważ nie wszędzie jest możliwość odbycia co najmniej dwumiesięcznej praktyki, a taki jest wymóg formalny. Tutaj też można liczyć na wsparcie BWM, albo aplikować o miejsce na praktykę samodzielnie, rozsyłając dokumenty do różnych firm i organizacji. W taki sposób znalazłam miejsce na moją praktykę.
Można usłyszeć, że praktykant parzy kawę i kseruje dokumenty. Nie mogę tego potwierdzić. Spędziwszy dwa miesiące w Gerhart-Hauptmann-Haus zapoznawałam się krok po kroku z zakresem działalności biblioteki i z pracą bibliotekarza. Okazuje się, że bycie bibliotekarzem to coś więcej, niż wypożyczanie, przyjmowanie i ustawianie na regale książek. W dobie cyfryzacji proces pracy biblioteki rozpoczyna się od wyszukiwania nowości wydawniczych, zamawianie książek i multimediów on-line, ich inwentaryzacja, systematyzowanie – nadawanie sygnatury według systemu własnego instytucji, po katalogowanie – wprowadzanie nowych zasobów bibliotecznych do systemu. Oprócz nauki tego procesu zajmowałam się również obsługą czytelników odwiedzających bibliotekę, a także uczestniczyłam w organizacji wydarzeń kulturalnych odbywających się w tej instytucji.
Wyjazd na praktykę zagraniczną daje również możliwość poznawania miejsca, w którym jest ona organizowana oraz okolic. Düsseldorf – stolica kraju związkowego Nadrenii-Północnej Westfalii ma dużo do zaoferowania: muzea, sklepy najbardziej znanych światowych marek modowych, kawiarnie, restauracje wszystkich możliwych kuchni świata, tradycyjne browary, kluby i bulwary nad Renem. Ponieważ moja praktyka trwała do okresu przedświątecznego, mogłam codziennie uczestniczyć w spektaklu, jakim jest Jarmark Bożonarodzeniowy. Czas wolny to również okazja, aby poznawać okolice i doskonalić biegłość w posługiwaniem się językiem obcym.
Miałam szczęście, ponieważ trafiłam do instytucji, gdzie opiekun praktyki i współpracownicy Stiftung Gerhart-Hauptmann-Haus byli bardzo mili i pomocni. Pomagali w organizacji czasu wolnego, a także codziennym życiu. Atmosfera pracy była bardzo dobra. Czułam się częścią zespołu i byłam włączana w życie tej instytucji. Nawiązałam kontakty, które utrzymuję w dalszym ciągu. Ponieważ bardzo miło wspominam mój staż absolwencki w Düsseldorfie, polecam studentom PWSZ w Nysie korzystanie z takiej możliwości. Mogę życzyć każdemu, aby trafił na praktykę do takiej instytucji, jak ja.
Agnieszka Nowak, absolwentka Filologii Germańskiej PWSZ w Nysie