Zakończył się trzytygodniowy Kurs języka polskiego dla obcokrajowców
Kurs języka polskiego jest nie tylko wspaniałą okazją do nauki języka obcego, ale także ciekawie oraz pożytecznie spędzonym czasem z grupą rówieśników z innych krajów. W tegorocznym kursie oprócz studentów biorących udział w programie Erasmus + uczestniczyli także przyszli studenci PWSZ w Nysie z Ukrainy. W zakończonej już dziewiątej edycji kursu polskiego dla cudzoziemców organizowanego przez Biuro Współpracy Międzynarodowej nyska Alma Mater gościła studentów z Ukrainy, Grecji, oraz Kosowa.
Był to czas nie tylko intensywnej nauki naszego języka ojczystego ale również integracji w nowym otoczeniu oraz poznaniem kultury. Podczas zajęć teoretycznych główny nacisk kładziony był na poznanie gramatyki i słownictwa, natomiast część praktyczna kursu przeplatała się z różnorodnymi zajęciami na temat polskiej kultury, obyczajów i tradycji czy historycznych ciekawostek, a co za tym idzie nieodłącznym elementem były regionalne edukacyjne wycieczki oraz udział kursantów w Nyskim Festiwalu Nauki w PWSZ w Nysie.
Prowadzący kurs w głównej mierze opierali swoją naukę o podręcznik pt. "Nie taki polski straszny jak go malują...", wydanego przez Oficynę Wydawniczą PWSZ w Nysie, który oprócz ćwiczeń gramatyczno-leksykalnych zawiera także najciekawsze informacje na temat atrakcji turystycznych nyskiego regionu. Degustacje polskiej kuchni czy wspólne oglądanie polskich komedii to tylko niektóre dodatkowe atrakcje, które dostarczyły ogrom humoru i zasłużonego relaksu w czasie nauki jednego z najtrudniejszych języków świata.
Nauka języka polskiego nie sprawiała najmniejszej trudności obcokrajowcom, którzy już po drugim tygodniu kursu potrafili dokonać swojej autoprezentacji, przedstawić członków rodziny, poprawnie opisać osobowości i nastrój, określić swoje zainteresowania czy powiedzieć kilka zdań na temat zawodów i kierunków studiów. W krótkim dość czasie kursanci opanowali posługiwanie się różnego rodzaju zwrotami, dlatego też udając się na zakupy do sklepu czy apteki, wychodząc do restauracji czy kina, mogli zastosować poznane zwroty w odniesieniu do różnego rodzaju sytuacji.
Na zakończenie kursu odbył się egzamin sprawdzający wiedzę kursantów. Wyniki były zdecydowanie pozytywne, co wywołało uśmiech na twarzach zarówno osób odbierających certyfikaty znajomości języka polskiego, jak również osób prowadzących kurs.