Masaż dźwiękiem - czy to możliwe?
„Gongi i misy tybetańskie oraz ich zastosowanie w medycynie, terapii i relaksacji" - to temat niecodziennego wykładu, który wygłosił we wtorek, 18 grudnia, dr Piotr Baron. Słuchacze z zapartym tchem wsłuchiwali się w słowa prelegenta i dźwięki wydobywające się z mis tybetańskich.
Wykładowca w Instytucie Jazzu PWSZ w Nysie, coach i terapeuta – dr Piotr Baron omówił oraz zaprezentował uczestnikom wykładu metody masażu dźwiękiem. Temat zainteresował licznie przybyłych do Sali Senatu studentów i pracowników PWSZ w Nysie. Po zakończeniu spotkania uczestnicy indywidualnie mogli wziąć udział w masażu dźwiękiem przy wykorzystaniu gongów i mis tybetańskich. Chętnych nie brakowało.
U podstaw masażu dźwiękiem leży prastara wiedza o istocie oddziaływania dźwięku, która już ponad 5000 lat temu znalazła swoje zastosowanie w hinduskiej sztuce uzdrawiania. Zgodnie z wyobrażeniami ludzi wschodu człowiek powstał z dźwięku, zatem sam jest dźwiękiem.
Masaż dźwiękiem mis tybetańskich przywraca naturalny stan równowagi miedzy ciałem, umysłem i duchem. Dzięki niemu następuje harmonijny przepływ energii przez organizm, a co za tym idzie wzrastają możliwości samoleczenia człowieka.
Misy i gongi tybetańskie wykorzystywane są także w terapii oraz relaksacji. Wibracje dźwięku przywracają wewnętrzną harmonię, a co za tym idzie usuwają nagromadzone w codziennym stresie napięcia, blokady i uczucie niepewności.
Wykład pn. „Gongi i misy tybetańskie oraz ich zastosowanie w medycynie, terapii i relaksacji" zastał zorganizowany przez: dra Piotra Barona - Instytut Jazzu oraz mgr Ewę Szurę - Instytut Kosmetologii PWSZ w Nysie.
Bartosz Bukała
rzecznik prasowy uczelni